Hodinářské pojmy

Typy hodinek

Hodinky analogové – Hodinky, které zobrazují čas pomocí ručiček. Ty se dělí na ručičku hodinovou, minutovou a vteřinovou.

Hodinky digitální – Digitální hodinky zobrazují čas na displayi pomocí číslic.

Hodinky binární – Hodinky zobrazují čas pomocí binárního kódu (1, 2, 4, 8, 16, 32) – číselná soustava mocnin čísla 2. Hodnoty binárního kódu se musí sečíst, abychom získali výsledný čas.

Hodinky kombinované – Hodinky zobrazující čas pomocí kombinace systému analogového a digitálního, tedy ručičkami a číslicemi na display zároveň.

 

Rozměry hodinek

Rozměry hodinek jsou vždy uváděné takto - šířka pouzdra bez korunky x výška pouzdra x tloušťka pouzdra

 

Funkce

Barometr – Barometr měří atmosférický tlak vzduchu. Na hodinkách s barometrem je čidlo, které měří právě atmosférický tlak.

Datumovka – Zpravidla okénko s číslicemi s aktuálním datem. Datumovky se dělí na automatické, dvoumístné a jednomístné zobrazování času. Některé modely hodinek mají malé ciferníky s ručičkou, která zobrazuje aktuální datum.

Den v týdnu – Zobrazování aktuálního dne v týdnu je u hodinek zpravidla dvojím způsobem. U některých modelů hodinek je ciferník s názvy dnů v týdnu s ručičkou, která na den ukazuje. Jiné modely mají malé okénko s názvem dne, zpravidla cizojazyčným.

Duální čas – Hodinky ukazují dva časy v uživatelem zvoleném časovém pásmu.

Hloubkoměr – U hodinek digitálního typu je na display zobrazována hloubka ponoru při potápění díky tlakovému čidlu.

Kalendář – Tato funkce zobrazuje den, měsíc a rok.

Kompas – Ukazatel severního pólu pomocí vestavěného senzoru.

Perpetual Calendar – Kalendář rozlišující délku měsíců včetně přestupných roků, používaný u analogových modelů hodinek.

Automatický kalendář – Některé digitální a kombinované hodinky mají kalendář, který je naprogramovaný na léta dopředu.

Světový čas – Série časů v několika světových časových zónách. Zobrazovány jsou především časy ve významných městech jako je Tokio, New York, Londýn, Paříž atd.

Teploměr – Funkce zobrazování okolní teploty pomocí čidla. Hodinky musejí být při měření sundané z ruky, aby nedocházelo k nepřesnostem.

Výškoměr – Zobrazuje nadmořskou výšku pomocí čidla.

Osvětlení hodinek:

After glos – Po stisku tlačítka se hodinky cca na 5 vteřin podsvítí a poté zase zhasnou.

Automatické elektrické podsvícení – Nakloněním hodinek cca o 45 stupňů se hodinky automaticky rozsvítí.

Elektrické podsvícení – Podsvícení hodinek.

Luminiscenční vrstva – Díky nasvícení denním či umělým světlem se fluorescenční vrstva za snížené viditelnosti či v úplné tmě sama lehce rozsvítí, takže je možné stále sledovat čas.

LED dioda – Hodinky jsou podsvíceny LED diodou.

Alarm

Alarm – Zvukový signál v předem nastavený čas. U některých digitálních hodinek lze možné nastavit i několik alarmů zároveň.

Upomínka – Zvukový signál v daný datum.

Efektový alarm – Zvukový signál je zde nahrazen melodií a někdy doplněn i o vibrace.

Hodinový alarm – Zvukový signál každou hodinu, který lze vypnout.

Multi alarm – Přednastavený signál opakující se každých 24 hodin.

Snooze – Pokud si ráno rádi přispíte, určitě budete mít rádi právě tuto funkci, která vám dovolí budík odložit o několik minut.

Další funkce:

Stopky – Hojně využívaná funkce pro měření času. U některých modelů hodinek je možné měřit i několik mezičasů.

Hodinky řízené rádiem – Nejpřesnější seřízení hodinek pomocí radia. Hodinky se seřizují samy.

Timer – Ideální funkce pro odpočítávání. Na hodinkách je nastavený čas od kterého se odpočítává k nule a poté je uživatel upozorněn signálem.

Watch timer – Speciální funkce odpočtu času pro start regat je pouze u některých modelů hodinek.

Materiály a povrchové úpravy

Aluminium – Lehký kov, který je zároveň velice odolný.

Karbon – Vynikající uhlíkový prvek s perfektními vlastnostmi pro výrobu armádních a sportovních hodinek.

Keramika – Moderní a tvrdý materiál, ideální na hodinářské užití.

Kevlar – Extrémně pevný, pružný a oděruvzdorný materiál z polyamidových vláken používaný u neprůstřelných vest a profesionálního vybavení.

Kůže – Ideální materiál pro řemínky luxusních hodinek.

Mosaz – Nazlátlý kov, který se užívá při výrobě užitého designu v domácnostech a vypadá výborně i na mnohých modelech hodinek.

Ocel – Velice pevný kov vynikající svou tvrdostí a hmotností s antikorozními vlastnostmi.

Plast – Lehký, různobarevný materiál určený především pro sportovnější modely hodinek.

Pozlacená ocel – Materiál se stejnými vlastnostmi, jako nerezová ocel, ale navíc s 5-10 μm vrstvou zlata.

Pryž – Měkký a velmi pružný materiál, který je odolný vůči vodě a používá se stejně jako plast, na sportovní hodinky.

Silikon – Vlastnostmi značně podobný materiál, jako pryž.

Textil – Nenáročný materiál na údržbu s velice nízkou hmotností sloužící především jako řemínek hodinek.

Titan – U hodinek jeden z nejkvalitnějších kovů vůbec, který vyniká svou tvrdostí, lehkostí a antialergickými účinky.

Typ strojku

Automat – Automatické napájení je tvořeno rozbalovací pružinou. Hodinky bývají natahovány zhruba jednou za dva dny až dva týdny podle celkové kvality hodinek. Dále se pružina natahuje pohybem při nošení hodinek přímo na ruce.

Quartz – baterie – Napájení elektrostrojku je pomocí baterie, která se po vybití musí vyměnit.

Citizen Eco-Drive – Napájení hodinek Citizen funguje na principu solárního pohonu. Díky speciálním proužkům umístěným přímo ve skle hodinek, které absorbují sluneční světlo. Takto absorbovaná energie vytváří elektrickou energii převedenou do miniaturního akumulátoru a vy již nebudete muset nikdy měnit baterie.

Fossil Twist – Kombinovaný stojek, který dokonale zaručuje přesnost hodinek. Kombinace Quartzového strojku na minutové a hodinové ručičce a automatického napájení pro ručičku vteřinovou zaručují jedinečný systém napájení.

Napájení natahováním – Tento systém je jedním z nejběžnějších a nejvíce potřebuje uživatelovu péči. Ve strojku je stejná rozbalovací pružina, jako v automatických hodinkách s tím rozdílem, že zde nedochází k automatickému natahování přirozeným pohybem ruky s hodinkami. Natahovací hodinky se musejí skrze korunku natahovat podle kvality hodinek od dvou dnů po dva týdny.

Quartz solar – Čidlo absorbující sluneční záření je zabudováno v hodinkách přímo pod ciferníkem. Vzniklá energie je přesunuta do miniaturního kondenzátoru, který dodává hodinkám energii.

Druhy skla

Antireflexní sklo – V podstatě matné sklo, které na rozdíl od jiných typů skel, neodráží sluneční paprsky. Tím pádem si můžete prohlížet aktuální čas na hodinkách i za přímého slunečního svitu.

Hardlex – Speciální patentované sklo výrobcem hodinek Seiko, s povrchovou úpravu znemožňující poškrábání a odření skla hodinek.

Minerální sklo – V tomto typu skla je pro větší tvrdost skla přimícháno více křemene.

Plastové sklo – Nejčastěji užívané sklo na hodinkách všech typů. Sklíčko z akrylátu je více náchylné k odření či prasknutí a tvoří základní výbavu hodinek. Pokud mají hodinky jiné sklo, je to vždy uvedeno v detailu hodinek.

Safírové sklo – Nejodolnější typ skla vůči oděrům a poškrábání ze syntetického safíru. Přítomnost tohoto typu skla na hodinkách mnohonásobně zvyšuje jejich celkovou kvalitu.

Sférické sklo – Ideální sklo pro lepší čtení ciferníku hodinek, díky rozšířené čočce skla.

Vodotěsnost

Hodinky, které se označují termínem „water resistant“ nejsou zcela voděodolné, ale spíše odolné vůči vzdušné vlhkosti. Rozhodně takto označené hodinky nejsou vhodné ani do vody, na plavání či do sprchy.

Hodinky, které se označují termínem „water resistant“ a mají navíc ještě označení hloubky v metrech (m), atmosférách (atm) nebo barech (bar) jsou mnohem více voděodolné. Konkrétně přesně podle uvedené hodnoty na hodinkách. Jedná se především o tlak vodního sloupce, který se měří v laboratorních podmínkách tak, že tlak vody odpovídá tlaku na hodinky ve 100m hloubce. Měření je samozřejmě prováděno v ideálních podmínkách teploty a hustoty vody.

Ve skutečnosti je ale toto označení opravdu jen laboratorní, takže v reálné situaci by označení 100 m znamenalo spíše jednoduché koupání ve vodě, ale potopení do takové hloubky by hodinky nevydržely. Nepůsobí na ně většinou jen tlak, ale i chemické složení vody a v moři hodinky nepříznivě ovlivňuje i sůl. Na profesionální potápění jsou potřeba i speciální hodinky, které mají označení „water resistant 1000 m“, pro krátké potápění například u moře těsně pod hladinou při takzvaném „šnorchlování“ by uživatel potřeboval hodinky s označením 200 m. U běžných hodinek značených do 30 m jde především o vzdušnou vlhkost či možnost namočení, ale takové hodinky by nemusely vydržet ani ponor při koupání ve vaně či v bazénu.

Historie

K prvnímu zařízení na měření času patřily stínové hodiny, dílkované svíčky či olejové lampy, sluneční hodiny a písek v přesýpacích hodinách. Prvními mechanickými hodinami byly patrně egyptské klepsydry, vodní hodiny, v nichž zvedající se plovák natáčí ukazatel na stupnici prostřednictvím mechanismu s ozubenou tyčí a ozubeným kolem.

Počátkem 16. století vyráběli němečtí hodináři přenosné hodiny poháněné pérem a brzy potom i hodinky. Roku 1583 navrhnul Galileo Galilei využití kyvadla k řízení chodu hodin a roku 1657 sestrojil holandský fyzik Christiaan Huygens fungující kyvadlové hodiny. O rok později vynalezl britský vědec Robert Hook hodinový vlásek, od počátku využívaný v krokovém ústrojí hodinek.

Další vývoj zahrnoval speciální slitiny nebo kombinace kovů, které chránily kyvadla a vlásky před změnou délky při změně teploty.

Měření času vždy poutalo pozornost a hodiny představují jednu z nejranějších forem aplikované techniky. Péro pohánělo hodiny více, než dvě staletí, až do vývoje synchronního elektromotoru, jehož rychlost je přesně řízena frekvencí střídavého proudu při odběru elektřiny ze sítě. Pohyb kyvadla lze přesně řídit také elektromagnetem.

Každé pravidelné kmitání se dá teoreticky využít k udržování času. Je-li křemíkový krystal připojen k obvodu střídavého proudu, kmitá s pravidelnou frekvencí, kterou je možné využít v hodinách nebo hodinkách.

Křemíkové krystaly lze stimulovat také oscilacemi vznikajícími při nuceném kmitání atomů ve střídavém elektrickém poli. Hodiny využívající kmitání molekul čpavku byly sestrojeny v USA roku 1948. První atomové hodiny, využívající atomy cesia, byly sestrojeny v Británii roku 1955. Atomové hodiny jsou přesné na malý zlomek sekundy ročně.

Rozebírání hodinek

Podívejte se s námi na podrobný popis toho, jak se rozebírají hodinky Unitas. Tento návod jsme sehnali pro každého milovníka hodinářství a hodinek, který se rád podívá na zoubek hodinářskému umu. Samozřejmě je ale určen i jako odborná rada každému, kdo potřebuje rozebrat a vyčistit své hodinky.

Při celkovém rozebírání hodinek je nutné dbát na přesný sled jednotlivých dílů. V případě potřeby doporučujeme naskicování svých hodinek.
Po odšroubování balančního kolečka, vyndejte ven velice opatrně most. Při vyndavání buďte velice obezřetní, aby se kolečko nezaseklo pod centrálním kotoučem, protože byste mohli ohnout balanční pružinu.
Vyšroubujte a vyjměte dva šrouby z palety mostu.
Nyní vyjměte paletu. Nic se nestane, pokud hodinky neotočíte směrem dolů.
Odšroubujte dva šrouby z levé části krytu. Zvedněte a odstraňte kryt hodinek.
Nyní vyndávejte kolečka jedno po druhém: vnější kolečko, poté čtvrté kolečko a nakonec třetí kolečko.
Odšroubujte západku a vyjměte ozubené kolečko.
Odšroubujte zavírací šroub, poté odstraňte zavírání a poté pružinu, která je nahoře.
Dejte si pozor na šroub na levé straně. Odšroubujte a odstraňte talířové kolo, stejně jako podložky, které jsou v centru hodinek.
Následuje odstranění centrálního kola a těla hodinek. Je nutné mít toto centrum pevně svázané. Hodinář na obrázku používá k uvolnění centra speciálně vyrobený nástroj, vy to můžete udělat pomocí pinzety. Jen musíte držet pinzetu naprosto rovně, abyste nezkřivili nebo dokonce nezlomili středový kmen.
Na pohyblivé straně odšroubujte tři šrouby a zlaté středové kolo vyjměte.
Nyní vyjměte i kryt umístěný jako další vrstva krytí.